Bitlis’te Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün organizasyonuyla ilk defa inci kefali av yasağı koordinasyon toplantısı yapıldı.
Bitlis Valiliği Konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıya Bitlis Vali Yardımcısı Tekin Erdem başkanlık yaptı. Vangölü kıyısında bulunan ilçe kaymakamları ve belediye başkanlarının katıldığı toplantıya akademisyenler de katıldı.
Açılış konuşmasının ardından Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü temsilcisi Mehmet Gündoğdu, Türkiye’nin kaynaklarının sonsuz olmadığını belirterek konuşmasına şöyle devam etti:
“İnci kefali konusunda Bitlis ve Van’ın önemli adımlar atmaya devam etmesi gerekiyor. Kaynaklarımızın verimli kullanılması, inci kefali popülasyonunun muhafaza edilmesi şarttır.”
Toplantıda 2017 yılı av yasağı döneminde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri tartışılarak 2018 yılı av yasağı dönemi komisyon kararları alındı. Toplantıda alınan karara göre yasak dönem boyunca İnci kefalinin avlanması, satışı ve nakliyesinin engellenmesi için denetimlerin sıkılaştırılması, yasağa uymayanlara ilişkin idari işlem uygulanması gibi alınan tedbirlerin ilgili kurumlar tarafından titizlikle takip edilerek sahada herhangi bir aksaklığa mahal vermeyecek şekilde uygulanması kararlaştırıldı.
Bitlis Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Şener Kalya ise, İnci kefali göçünün yanı sıra inci kefalinin bölge için taşıdığı öneme dikkat çekerek, “İnci kefali ile geçimini sağlayan ailelerimiz var. Bu nedenle bundan sonraki nesillerin devamını sağlamak çok önemlidir. Bunu da yapmanın bir yolu var. Balığın üremesinin gerçekleştiği 15 Nisan-15 Temmuz ayları arasında uygulanacak av yasağında daha hassas olunması gerek.” dedi.
Toplantı yapılan sunumların ardından sona erdi.