Bitlis’in Mutki ilçesine bağlı Kavakbaşı Beldesinde bölücü örgüt mensupları için başlatılan operasyonlarda toprağa gömülü vaziyette el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan 100 kilogram amonyum Nitrat ele geçirildi.
Bitlis Valiliğinden yapılan açıklamada, Mutki İlçesi Kavakbaşı Beldesi Kapaklı Köyü kırsalında bölücü terör örgütü (BTÖ) mensuplarını bulmak, etkisiz hale getirmek ve kullanmış oldukları sığınak/barınakları imha etmek maksadıyla, 14 Mart 2018 günü Bitlis İl Jandarma Komutanlığı unsurlarınca operasyon icra edildiği belirtildi.
Açıklamada şöyle denildi:
“Operasyon esnasında yapılan temas araması faaliyetinde, toprağa gömülü bidon içerisinde el yapımı patlayıcı madde (EYP) yapımında kullanılan 100 kilogram Amonyum Nitrat, 1 adet el telsizi, 70 adet duracell marka pil ile muhtelif gıda ve yaşam malzemesi ele geçirilmiş olup, yerinde kontrollü şekilde imha edilmiştir. Güvenlik güçlerimiz bölge halkımızın da desteği ile huzur ve güvenliği sağlamak maksadıyla, ilimiz genelinde teröristlerle mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir.” (Haber: Ceren KURTYE)