Bitlis Valiliği ve İl Müftülüğü tarafından organize edilen“Annemle evde Kuran-ı Kerim Okuyorum” Projesi düzenlenen programla başladı.
Bitlis Öğretmenevi Konferans Salonunda gerçekleştirilen programa Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, Eşi Şenay Ustaoğlu, İl Müftüsü Faysal Geylani, bazı kurum amirleri, hafizeler, ve eğitim alacak kursiyerle katıldı.
Programda konuşan Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, “Mensubu bulunduğumuz ilk emri ‘oku’ olan dinimize göre Kur’an-ı Kerim’i her birimizin öğrenmesi, öğretmesi ve ailede bunun paylaşılmasından daha önemli bir husus olmamalıdır” dedi.
Vali Ustaoğlu, konuşmasında şunları söyledi:
“ Bugün çok önemli bir projenin startını vermek üzere bir araya geldik. Bu proje dalga dalga ilimizde yayılarak her evde Allah’ın kelamının yükselmesine vesile olacaktır. Yaptığımız tespitler sonucunda en fazla eksik gördüğümüz husus ilimizde bayanlarımız Kur’an okuma ve öğrenme noktasında bir eksiklik vardır. Bu konuda farkındalık yaratmak ‘Annemle Evde Kur’an Okuyorum’ projesiyle başlayacaktır. Göreve başladığım günden beri ilimizdeki bayanlarının çoğunun Kur’an-ı Kerim bilmediğini gördüm. Kendi geleneksel olarak bildikleri belli dualarla namaz kılmaya, geçmişlerine dua etmeye çalışıyorlar. Ortada böyle acı bir tablo var. Bu organizasyonu ailelerle paylaşarak böyle güzel bir projeyi hayata geçirmiş olacağız. Mensubu bulunduğumuz ilk emri ‘oku’ olan dinimize göre Kur’an-ı Kerim’i her birimizin öğrenmesi, öğretmesi ve ailede bunun paylaşılmasından daha önemli bir husus olmamalıdır. Bitlis kültür ve medeniyeti çok eskilere dayanan bir ildir. Yüzyıllara meydan okuyan medreseleri hala ayaktadır. Bu millet tarihin her döneminde İslam’a sancaktarlık yapmış, özellikle Bitlis ili çok önemli şahsiyetleri kendi bağrında yetiştirmiştir. İlimizin bu konuda bayanlara yönelik çok fazla eksikliği var. Bu coğrafyanın terör belasından yıllardır çektiği sıkıntıyı hep beraber görüyoruz. Biz inanıyoruz ki eli kalem tutandan bu memlekete zarar gelmez. Ağzında Allah kelamını söyleyen, Kur’an-ı öğrenen ve bu anlamda alnı secdeye varanlardan zarar gelmez. Yavrularımızı milli, manevi anlamda milletine, devletine ve tüm değerlerine sahip yetiştirme adına ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Bu projeyle ilimizde farklı bir hava oluşturacağımıza inanıyorum.”
İl Müftüsü Faysal Geylani ise, Siirt’in Eruh ilçesinde meydana gelen saldırıda şehit olanlara rahmet diledi. Geylani konuşmasında şunları belirtti.
“Bayanlara yönelik çok güzel çalışmalarımız olacak. Biz bayan cemaatini çoğu zaman görmezden geliyoruz desek tabiri caizdir. Bayanlara yönelik yapılmış hiçbir çalışmamız yok. Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu’nun talimatları ve yapılan maddi desteklerle şu anda 11 tane 4-6 yaş grubu Kur’an Kurslarımız faaliyet gösteriyor. İlçelerimizde de kurslar açılmasına yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Fatih ve Kadri Kur’an Kurslarımızda hafızlık için eğitim ve öğretim vardır. Bu iki Kur’an kursumuzda yaklaşık 100 tane hafize kızlarımız yakın zamanda belgelerini alacaklardır. ‘Annemle Evde Kur’an Okuyorum’ projemizde bugünden itibaren başlatmış oluyoruz. Buradaki gayemiz Kur’an-ı Kerim’i okumanın her bir harfine 10 sevap vardır. Ayrıca Kur’an-ı Kerim’i okumak, sevmek ve anlamak bizim dinimizin emridir. İlim Müslüman’ın yitik maldır nerede bulursa onu alsın diyen bir Peygamberin ümmetiyiz. Ama okuma oranlarına baktığımız zamanda biz çok gerideyiz. Suç bizim dinimizde değil, suç biz sözde Müslümanlardadır.”
Konuşmaların ardından kursiyerlere Kuranı Kerim verilerek projeye başlandı. Proje 29 Mart – 31 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek.