Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), bu yıl 9’uncusu düzenlenecek olan Van Doğu Anadolu Turizm ve Seyahat Fuarı etkinlikleri kapsamında İran’ın önde gelen turizm sektörü temsilcilerini ağırlayacak. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) bünyesinde kurulan İran Masası, 9. Van Doğu Anadolu Turizm ve Seyahat Fuarı etkinlikleri kapsamında İran’ın sınıra yakın şehirlerinin önde gelen turizm sektörü temsilcileri için 27-30 Eylül 2018 tarihleri arasında bir program uygulayacağını açıkladı.
Konu hakkında konuşan DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, Ajansın İran Masası çalışmaları kapsamında hazırladığı programa Bitlis, Hakkâri, Muş ve Van illerinden 70’e yakın turizm sektörü temsilcisi ve İran’ın Kermanşah, Urumiye ve Senendec şehirlerinden 60 kişilik acente ve sektör temsilcisinin katılacağını söyledi. Güray, bu program vesilesiyle İran ile Bölgedeki sektör temsilcileri arasında işbirliği, irtibat kurma ve tecrübe paylaşımı sağlanacağını belirtti.
Fuara katılacak temsilciler, program kapsamında 27 Eylül 2018 tarihinde fuar açılışına katıldıktan sonra sektör temsilcileri arasında ikili işbirliği toplantılarını gerçekleştirecek ve Van’daki konaklama tesislerinde incelemelerde bulunacak. Van’ın tarihi ve turistik değerlerinin tanıtıldığı bir günlük sosyal programının ardından temsilciler 30 Eylül 2018 tarihinde Van’dan ayrılacak.
“BİTLİS KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ DE STAND AÇACAK”
Bitlis İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bu yıl Van’da 9’ncusu düzenlenecek olan Doğu Anadolu Turizm ve Seyahat Fuarı’nda Bitlis Valiliği olarak stant açacakları belirtildi. Bitlis yöresine ait turizm potansiyellerinin tanıtılacağı stantta, yöreye ait el sanatları da yer alacak. Konu ile ilgili olarak açıklamada bulunan İl Kültür ve Turizm Müdür Ramazan Gencan, “Van Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek fuarda, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) işbirliğiyle hazırlanan ilimize ait stantta cazibe unsurlarımıza ait görseller, sembol değerleri, el sanatları ürünleri ve hediyelik eşyalar sergilenecektir. 27 Eylül’de açılarak 4 gün devam edecek fuarda, ziyaretçilere yöresel ürünlerimizden ikramlar da yapılacaktır. İlimizin tanıtım etkinliklerini yapacağımız bu uluslararası platformda, herkesi Bitlis standımızı ziyarete bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.